Co powinniśmy wiedzieć opiekując się seniorem z niewydolnością serca?

Niewydolność serca to dość częsta choroba, która nasila się wraz z wiekiem. Dla chorego, zwłaszcza w podeszłym wieku, brak bliskich osób w pobliżu może zakończyć się tragicznie. Dlatego, tak ważna jest stała pomoc i obecność drugiej osoby lub opiekuna, który zatroszczy się o zdrowie seniora z niewydolnością serca.

niewydolność serca

Na początek powinniśmy przede wszystkim zdać sobie sprawę czym jest choroba niewydolności serca oraz jak się objawia. Głównym powodem jest nieprawidłowa praca serca, które nie zapewnia wszystkim tkankom i narządom wystarczającej ilości krwi do właściwego funkcjonowania. Przyczynami mogą być wady zastawek serca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna czy też zaburzenie rytmu serca. Po 70. roku życia na niewydolność serca cierpi już ponad 10 procent społeczeństwa.

Aktualnie wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje niewydolności płuc, o których warto wiedzieć w razie koniecznej reakcji:

  • Skurczowa niewydolność płuc – objawia się niewystarczającym skurczem serca. W związku z tym ilość krwi, pompowana do naczyń jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb organizmu.
  • Rozkurczowa niewydolność serca – jest częściej spotykana u osób starszych. Objawia się tym, że rozkurcz serca jest niewystarczający, by mogło się ono dostatecznie napełnić krwią. Ilość krwi jaką serce pompuje do naczyń, podobnie jak w pierwszy przypadku, jest zbyt mała w stosunku do potrzeb.

Zanim jednak dojdzie do ataku mamy do czynienia najczęściej z kilkoma objawami, które mogą zwiastować niewydolność serca.

Opiekując się swoim podopiecznym powinniśmy zwrócić uwagę na uczucie braku powietrza czy trudności w oddychaniu, które początkowo objawiają się po nawet niewielkim wysiłku fizycznym. Z czasem oczywiście narastają, a zdarza się również tak, że potrafią przerwać sen. Innym często spotykanym objawem jest zmęczenie. Podobnie jak duszności, początkowo objawia się przy wysiłku fizycznym, jednak z czasem może doskwierać również po przebudzeniu, a także w ciągu dnia.

U osób z niewydolnością krążenia występują obrzęki kończyn dolnych. Są następstwem zatrzymania płynów w organizmie. Tak jak w przypadku poprzednich objawów, na początku nie są tak bardzo uciążliwe i pojawiają się w okolicach kostek. Z czasem niestety obejmują całą nogą. Co ważne, obrzęki są symetryczne, nigdy nie atakują tylko jednej kończyny.

Ostatnim z często spotykanych objawów jest często oddawanie moczu przez seniora. Spowodowane jest to lepszym ukrwieniem nerek, dzięki czemu lepiej pracują i wytwarzają dużą ilość moczu. Taka dolegliwość może być także efektem stosowanych leków na niewydolność serca, które są zazwyczaj moczopędne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *