Opieka nad osobą chorą na Alzheimera

Opieka nad osobą chorą na Alzheimera wymaga dużego poświęcenia i cierpliwości. Opiekunowie na co dzień stają przed wieloma wyzwaniami i trudnościami. Muszą wykazać się nie tylko umiejętnościami i wiedzą niezbędną przy opiece nad chorym, ale także ogromnym opanowaniem, cierpliwościom, wsparciem i zrozumieniem.

Opieka nad osobą chorą na Alzheimera Łódź

Opiekując się osobami chorym na Alzheimera należy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami, służą one nie tylko bezpieczeństwu ale także komfortowi chorych i ich opiekunów.

Postawa opiekuna

Podstawą jest spokój, opanowanie i cierpliwość, a także wyrozumiałość względem zachowań chorego. Rozmawiając z chorym należy wyzbyć się agresywnych i nerwowych poleceń, pamiętając o spokojnym tonie głosu. O ile chory może nie być w stanie zrozumieć naszych słów, o tyle doskonale poradzi sobie z odczytaniem naszych emocjami. Agresywny ton głosu, zniecierpliwienie lub nerwowe polecenia mogą zdenerwować chorego i sprawić, że zamknie się w sobie jeszcze bardziej.

Plan dnia

Ważne, aby zapewnić choremu regularny i usystematyzowany plan dnia. Dotyczy to pory posiłków, codziennych zajęć, obowiązków i rozrywek. Stały schemat dnia sprawia, że chory jest spokojniejszy i chętniej wykonuje obowiązki.

Aktywność chorego

Chory, dopóki pozwala mu na to stan zdrowia i możliwości fizyczne powinien samodzielnie wykonywać i angażować się w codzienne czynności. Należy możliwie jak najdłużej zachęcać i stymulować chorego do samodzielności. Może to być codzienna toaleta, przygotowanie posiłku, drobne porządki lub ubieranie się.

Mieszkanie

Mieszkanie osoby chorej na Alzheimera powinno być możliwie jak najbardziej bezpieczne i funkcjonalne. Należy mieć na uwadze, że choroba z czasem będzie postępować i chory będzie tracił nie tylko zdolności kojarzenia i pamięć ale także sprawność fizyczną. Stąd należy zadbać o odpowiedni układ mieszkania i udogodnienia. Zmiany powinny dokonywać się etapami, tak aby chory mógł powili się do nich przyzwyczajać.

Chory powinien mieć swój pokój lub wygospodarowane miejsce w mieszkaniu, gdzie będzie czuć się bezpiecznie i komfortowo. Powinny znajdować się w nim wygodne siedzisko i stolik, ulubione przedmioty chorego, duży czytelny kalendarz i zegar. Warto zadbać, aby przy łóżku znajdowała się lampka.

W celu ułatwienia choremu orientacji, warto poprzyczepiać w mieszkaniu opisy pomieszczeń i przedmiotów, podpisy na zdjęciach bliskich, a także czytelny wykaz najważniejszych numerów telefonów.

Meble w mieszkaniu powinny być poustawiane w taki sposób, aby chory mógł się swobodnie poruszać. Najlepiej, aby zajmowały miejsce pod ścianą, tak aby zostawić choremu dużo wolnej przestrzeni.

W łazience powinny być zainstalowane specjalne poręcze, ułatwiające wychodzenie z brodzika lub wanny. Należy także zadbać o antypoślizgowe maty oraz taśmy. Bywa, że chory źle reaguje na swoje odbicie w lustrze, stąd może okazać się konieczne usunięcie luster lub ich zasłonienie.

Bezpieczeństwo

Chory zupełnie nieświadomie może stwarzać sytuacje zagrażające jemu a także innym osobą, stąd należy zachowywać szczególne zasady bezpieczeństwa.

Należy zabezpieczyć wszystkie okna i drzwi balkonowe przed możliwością otworzenia, usunąć klucze ze wszystkich drzwi, aby chory nie miał możliwości zamknięcia się. Schować wszystkie niebezpieczne przedmioty np. noże, widelce, zapałki, zapalniczki. Gniazdka elektryczne należy zabezpieczyć specjalnymi zaślepkami. Należy także schować wszystkie kable, przewody i zabezpieczyć urządzenia elektryczne tj. suszarka do włosów, czajnik elektryczny czy robot kuchenny.

Kuchenki, zarówno gazowe jak i elektryczne powinny mieć możliwość odcięcia dopływu gazu/energii elektrycznej, na wypadek pozostawienie chorego samego w domu.

Korki od wanny i umywalki powinny być ukrywane, aby zapobiec ewentualnemu zalaniu mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *