Jakie cechy powinien mieć opiekun osób starszych?

Opieka nad osobami starszymi to bez wątpienia wielka odpowiedzialność. Poza miłymi momentami, kiedy z pewnością możemy liczyć na wdzięczność, sympatię i miłość ze strony podopiecznego, zdarzają się także momenty trudne, momenty w których musimy okazać spokój, opanowanie i wiele innych cech, które pozwolą nam być dobrym opiekunem osoby starszej, często schorowanej. Dlatego ważne, by dokładnie przemyśleć swoją decyzję o wykonywaniu tak odpowiedzialnego zawodu.

cechy dobrego opiekuna

Zrozumienie i empatia są najważniejsze

Podejmując się opieki osoby starszej należy wziąć pod uwagę fakt, że niektórzy seniorzy bardzo ciężko znoszą pogarszający się stan zdrowia, coraz gorszą kondycję czy utratę samodzielności. Wtedy kluczowy jest spokój i okazanie empatii, przytulenie, otoczenie serdeczną opieką, w taki sposób by schorowana osoba czuła się kochana i bezpieczna. Wybór pracy opiekuna osób starszych powinien być w związku z tym dokładnie przemyślany.

Opiekun musi mieć poczucie ogromnej odpowiedzialności i podporządkować się całkowicie trybowi życia seniora. Osoby posiadające takie cechy mają duże szanse na dobre przyjęcie ze strony podopiecznego. Należy jednak pamiętać, że empatia i zrozumienie to nie wszystko.

Równie ważna jest cierpliwość i tolerancja, szczególnie w stosunku do osoby starszej. Często zdarzają się sytuacje, gdy pewne prośby czy informacje muszą być powtarzane kilkukrotnie z racji, że podopieczny może mieć problemy ze słuchem lub po prostu ze zrozumieniem.

Podobnie z odpowiedzialnością, która jest kluczowa. Zaradność i samodzielność również są cechami pożądanymi, zwłaszcza jeśli senior nie jest samodzielny i potrzebuje całodobowej opieki, również tej fizycznej. W związku z tym na myśl od razu nasuwa się opanowanie, odporność na stres, który w tym zawodzie bywa nieodzownym elementem, szczególnie gdy osoba starsza cierpi na liczne choroby, które mogą dać o sobie znać w każdym momencie.

O dziwo, wśród podobnych do siebie cech możemy znaleźć również taką jak asertywność. Szczególnie w krajach zachodnich, takich jak Niemcy, rodzina osoby starszej wręcz nalega by opiekun czy opiekunka wykazali się asertywnością w niektórych momentach. Niestety, dobroć opiekuna może być czasami aż nadto wykorzystywana przez seniora, a niektóre zachcianki mogą po prostu przerastać możliwości i zakres obowiązków osoby opiekującej się nim.

Do wspomnianych powyżej najważniejszych cech możemy z pewnością dodać jeszcze następujące:

  • dobra organizacja pracy,
  • umiejętność gotowania,
  • utrzymywanie porządku,
  • prowadzenie domowych finansów,
  • wiedza nt. chorób występujących najczęściej u osób w podeszłym wieku,
  • serdeczność,
  • troska,
  • pozytywne nastawienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *