Praca jako opiekun osób starszych w Niemczech – jak nie dać się oszukać?

Decydując się na pracę opiekuna osób starszych w Niemczech należy pamiętać, aby przed podjęciem jakichkolwiek decyzji, dokładnie przeanalizować oferty na rynku pracy, a przede wszystkim sprawdzić wiarygodność potencjalnego pracodawcy.

praca w niemczech dla opiekunki osób starszych

Od czego zacząć poszukiwania pracy jako opiekun osób starszych w Niemczech?

Gdy zapadnie decyzja o podjęciu pracy za granicą, najczęściej nie wiemy od czego zacząć. Zachęceni opowieściami znajomych, artykułami w internecie, ulotką lub skuszeni ofertą pracy o atrakcyjnych zarobkach, decydujemy się na pracę opiekuna osób starszych. Jednak wraz z podjętą decyzja pojawia się szereg pytań – Gdzie znaleźć uczciwego pracodawcę? Czy ogłoszenie to nie oszustwo? Skąd mam wiedzieć, czy taka firma faktycznie istnieje?

Poszukiwania bezpiecznej pracy za granica najlepiej zacząć od zapoznania się z rynkiem pracy. Najlepszym źródłem jest Internet. Znajdziemy tam nie tylko oferty pracy na portalach ogłoszeniowych, ale także strony internetowe agencji lub firm zapewniających wyjazd i pracę jako opiekun osób starszych za granicą. Nieocenione są w tym przypadku wyszukiwarki internetowe, które po wpisaniu frazy „praca jako opiekun osób starszych w Niemczech” wyświetlą nam strony www konkretnych firm, ale także po wpisaniu nazwy danej firmy wyświetlą informacje i opinie np. z forów internetowych lub portali oferujących pracę, co pozwoli nam dokładniej przyjrzeć się pracodawcy i poznać opinie byłych pracowników.

Dobrym źródłem mogą być także oferty zamieszczane w prasie lub Urzędzie Pracy, a także firmy polecane i sprawdzone przez znajomych.

Bez względu na to z jakiego źródła korzystamy, warto na początek stworzyć listę firm, których oferta przyciągnęła naszą uwagę, porównać je pod względem oferowanych warunków pracy i zarobków, a następnie bardzo dokładnie sprawdzić, czy mamy do czynienia z solidnym i wiarygodnym pracodawcą.

Na co zwrócić uwagę szukając pracy jako opiekun osób starszych w Niemczech?

Agencji oferujących pracę jako opiekun osób starszych za granica jest sporo i trzeba przyznać, że z uwagi na fakt, iż Niemcy są społeczeństwem starzejącym się, z roku na rok ich liczba rośnie. Dodatkowym atutem są wysokie zarobki oraz dogodności, jakie oferują dobre agencje pracy tj. przygotowanie wyjazdu od A do Z oraz zapewnienie zakwaterowania. To wszystko sprawia, że praca opiekuna w Niemczech jest bardzo atrakcyjna i wzbudza duże zainteresowanie. Niestety, także wśród nieuczciwych pracodawców, którzy potrafią nie tylko wyzyskiwać pracowników, ale także zmuszać ich do pracy w nieludzkich warunkach, oferować prace na czarno, nie wypłacać wynagrodzenia lub po postu wykorzystywać do handlu żywym towarem.

Wybierając prace za granicą musimy mieć pewność, że pracodawca nas nie oszuka i nie pozostawi samym sobie w obcym kraju, bez ubezpieczenia i wynagrodzenia. Jak to sprawdzić? Istnieje kilka sposobów.

Dobrym źródłem informacji, które już wcześniej zostało przywołane jest internet, który pozwoli sprawdzić kilka podstawowych faktów o pracodawcy. Po pierwsze strona internetowa. Już sam fakt posiadania zadbanej, rozbudowanej i obfitującej w treści i informacje strony internetowej świadczy, że raczej nie mamy do czynienia z „firmą krzak”. Nasz niepokój powinien wzbudzić brak informacji na stronie o adresie pracodawcy i numerze kontaktowym, a także brak numerów KRS, NIP lub REGON. Często firmy zamieszczają także zdjęcia placówki, a nawet pracowników.

Internet umożliwi także sprawdzenie, czy pracodawca jest wpisany do KRS, czyli Krajowego Rejestru Sądowego. Wpis do KRS świadczy o istnieniu danej firmy. Informacje na ten temat znajdziemy na stronie ekrs.ms.gov.pl. Korzystając z wyszukiwarki, po wpisaniu numeru KRS lub nazwy firmy wyświetlą się informacje dotyczące firmy, oczywiście tylko w przypadku, gdy firma faktycznie istnieje.

krs betecare praca w niemczech

W ten sposób za pomocą Internetu możemy sprawdzić także numery NIP i REGON oraz inne informacje na stronie CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – ceidg.gov.pl, zakładka „Znajdź przedsiębiorcę”. Mamy także możliwość skorzystania z rejestru KRAZ na stronie stor.praca.gov.pl.

 

cedig Betecare

 

Korzystając z Internetu możemy również wyszukać informacje ogólne o firmach, a także sprawdzić opinie o nich. Często na różnego typu forach internetowych możemy spotkać się z przestrogami na temat nieuczciwych firm, a także z rekomendacjami sprawdzonych i rzetelnych firm.

Dobrym sposobem jest także bezpośrednia rekomendacja od znajomych, którzy pracowali w danej firmie. Wtedy mamy praktycznie 100% pewność, że firma jest uczciwa.

Oprócz typowego reserchingu warto także zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników, które świadczą o uczciwości firmy. W pierwszej kolejności jest to teść umowy oraz forma jej podpisania. Nigdy nie zgadamy się na podpisanie umowy dopiero po wyjeździe za granicę. Umowę zawsze podpisujemy w kraju. Dokładnie sprawdzamy zakres obowiązków, wynagrodzenie oraz okres za jaki jest wypłacane (może się okazać ze pracodawca zawrze w umowie stawkę wynagrodzenia np. za dwa miesiące a nie za miesiąc), a także warunki zakwaterowania.

Kolejna kwestia do ubezpieczenie. Nigdy nie zgadzamy się na prace na czarno. Pracodawca musi odprowadzać za nas składki do ZUS, a my mamy prawo wymagać, aby pracodawca potwierdził zgłoszenie do ZUS drukami RMUA oraz ZUA. Możemy to sprawdzić także samodzielnie, rejestrując się PUE za pośrednictwem strony zus.pl. Obowiązkiem pracodawcy jest także wyrobienie pracownikowi zaświadczenia A1 oraz pracowniczej karty EKUZ. Warunkiem koniecznym do uzyskania takiego formularza jest podleganie ustawodawstwu polskiemu przynajmniej przez miesiąc bezpośrednio poprzedzający okres oddelegowania. Poza tym okres oddelegowania nie może być dłuższy niż 24 miesiące. Inne, określone przepisami, warunki oddelegowania muszą zostać spełnione także przez pracodawcę. Jeżeli ich dopełni, ZUS poświadczy dla pracownika formularz A1. Oznacza to, że pracodawca będzie zobowiązany do opłacania za pracownika składek na ubezpieczenia w Polsce przez cały okres jego oddelegowania.. Po przepracowanym roku pracodawca ma także obowiązek przekazania ci druku PIT – 11, potwierdzającego płacenie zaliczek na poczet podatku dochodowego.

Warto zwrócić uwagę na wymagania pracodawcy. W przypadku opieki nad osobami starszymi w Niemczech, pracodawcy zazwyczaj wymagają znajomości języka niemieckiego oraz kwalifikacji potrzebnych do wykonywania takiej pracy. Brak takich wymagań, w przypadku gdy pracodawca nie oferuje szkoleń, powinien wzbudzić nasz niepokój. Także podejrzanie duże zarobki, jak również wnoszenie jakichkolwiek opłat rekrutacyjnych powinny dać nam do myślenia. Zdecydowanie unikamy ogłoszeń typu „Praca za granicą, bez doświadczenia, zarobki do 10 000 miesięcznie!”

Oprócz wymagań trzeba także przeanalizować co oferuje pracodawca, czyli zapewnia dojazd i zakwaterowanie, czy ponosimy dodatkowe koszy, czy pracodawca oprócz ubezpieczenia ZUS zapewnia nam dodatkowe ubezpieczenie, a także czy oferuje szkolenia, zwłaszcza, gdy nie wymaga kursów oraz doświadczenia w pracy opiekuna.

Na koniec warto zwrócić uwagę na formę podpisania umowy i rozmowę kwalifikacyjną. Pracodawca powinien zaprosić nas do swojej siedziby. Nigdy nie godzimy się tylko na kontakt telefoniczny lub podpisywanie umów przez internet, a zwłaszcza przesyłanie jakichkolwiek danych osobowych drogą elektroniczną tj. skany dowodów osobistych, danych do kont bankowych, gdyż może się to skończyć, wykorzystaniem naszych danych osobowych np. do wyłudzeń pożyczek lub kredytów.

Podsumowując:

  • wybieramy, firmy, które są w rejestrze KRS oraz podają pełne dane kontaktowe
  • firmy posiadające rozbudowane i bogate w informacje strony internetowe
  • firmy mające siedzibę, do której chętnie nas zaproszą
  • umowę zawsze podpisujemy w kraju, dokładnie czytamy jej warunki
  • nie korzystamy z firm, które pobierają dodatkowe opłaty rekrutacyjne lub opłaty za znalezienie pracy
  • wymagamy od pracodawcy ubezpieczenia w ZUS, nie godzimy się na prace na czarno

Praca w Niemczech dla opiekunki osób starszych

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *