Wraz z wiekiem w organizmie człowieka zachodzą zmiany w funkcjonowaniu poszczególnych układów i narządów. Osobom starszym i w podeszłym wieku przysparza to wielu trudności, gdyż borykając się z chorobami, muszą dodatkowo radzić sobie z dyskomfortem i utrudnieniami jakie stawia na ich drodze starzejący się organizm. Najbardziej odczuwalne zmiany dotykają układu pokarmowego oraz układu ruchu.
W przypadku układu pokarmowego, trudności mogą pojawić się już na jego początkowym odcinku, czyli w jamie ustnej. Braki w uzębieniu, choroby przyzębia oraz obniżone wydzielani śliny oraz enzymów trawiennych, przyczyniają się do trudności w rozdrabnianiu pokarmów i formowaniu kęsów. Osłabieniu ulegają mięśnie gładkie oraz błony, co obniża perystaltykę jelit, a wraz z niedokładnie rozdrobnioną treścią pokarmową bywa przyczyną uporczywych zaparć. Dodatkowo zmniejszona ilość enzymów trawiennych i kwasu solnego w żołądku utrudnia trawienie białek i tłuszczów, a także wchłanianie substancji odżywczych, w tym wapnia i witaminy D.
Układ ruchu cierpi głównie kosztem osłabionych mięśni oraz kości. Ograniczone przyswajanie wapnia i witaminy D, przekłada się na łamliwość kości oraz trudno gojące się urazy. Dodatkowy problem stanowi choroba uniemożliwiająca osobie starszej poruszanie się. Należy wtedy szczególnie zadbać o odpowiednią rehabilitację ruchową oraz dietę.
Ruch i ćwiczenia
Zarówno w przypadku zdrowych seniorów jak i ograniczonych ruchowo, należy zadbać o regularne ćwiczenia i wysiłek fizyczny, dostosowany do stanu zdrowia. W przypadku osób chorych i leżących będą to głównie ćwiczenia rąk, ćwiczenia oddechowe, a także ćwiczenia poszczególnych mięśni, prowadzone przy pomocy opiekuna lub rehabilitanta.
Osoby zdrowe, mogą pozwolić sobie na rekreacyjną jazdę na rowerze, rowerku stacjonarnym, basen, aqua aerobik, ćwiczenia w klubie fitness – zwłaszcza te dedykowane seniorom – joga, pilates i gimnastyka, a także nordic walking oraz spacery.
Ważne, aby aktywność fizyczną skonsultować z lekarzem, zwłaszcza w przypadku chorób takich jak nadciśnienie, reumatyzm oraz cukrzyca.
Dieta
Prawidłowo dobrana dieta może pomóc w złagodzeniu wielu problemów pojawiających się wraz z wiekiem. Osoby chore i unieruchomione muszą szczególnie dbać o dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych, ale także produktów lekkostrawnych. Nie wolno zapominać, że wraz z wiekiem spowalnia przemiana materii oraz obniża się perystaltyka jelit, a brak ruchu dodatkowo potęguje ten efekt.
Odpowiednia dieta poprawia komfort życia, zapobiega otyłości oraz występowaniu chorób współistniejących takich jak nadciśnienie, miażdżyca lub cukrzyca. Jest ona także istotnym czynnikiem wspomagającym leczenie.
Osoby starsze powinny zwrócić szczególną uwagę na dostarczanie wraz z dietą kwasów omega – 3, które nie tylko mają dobroczynny wpływ na pracę serca, mózgu oraz widzenie, ale także przyczyniają się do poprawy zdrowia w przypadku osób cierpiących na reumatyzm. Przeprowadzone badania wykazały, że odpowiednia suplementacja kwasów omega – 3 przyczynia się do poprawy ruchomości stawów, zmniejsza obrzęk oraz poranną sztywność.
Warto zadbać także o wapń i witaminę D. Nie tylko dla zdrowych kości. Z przeprowadzonych badań wynika, że receptory witaminy D występują w każdej komórce organizmu, stąd może być pomocna w leczeniu i profilaktyce wielu chorób. Zaleca się ją szczególnie cierpiącym na reumatyzm, choroby skóry, cukrzycę, choroby tarczycy, osteoporozę, choroby sercowo – naczyniowych, w tym nadciśnienie.
Psychoterapia
Dbałość o zdrowie psychiczne i nastrój seniorów jest także bardzo istotną kwestią, zwłaszcza wśród osób cierpiących na choroby oraz ograniczonych ruchowo. Osoby te potrzebują wsparcia i otuchy, a także odpowiedniej organizacji czasu, tak aby jednocześnie dbać o zdrowie psychiczne, zapobiegając demencji i depresji, dając przy tym poczucie, że osoba chora nadal może korzystać z życia i się nim cieszyć.
Seniorzy nie borykający się z większymi problemami zdrowotnymi, bez problemu mogą samodzielnie organizować sobie czas wolny. Zaleca się, aby w miarę możliwości seniorzy korzystali z oferty instytucji kulturowych, ośrodków sportowych, spotkań z rodziną oraz rówieśnikami. Coraz częściej instytucje takie jak lokalne domy kultury, świetlice, biblioteki organizują bezpłatne zajęcia dedykowane seniorom, w celu ich aktywizacji i zapobieganiu wykluczeniu społecznemu osób starszych.