Coraz bardziej popularna praca opiekunki czy opiekuna osób starszych dotarła również do naszego kraju. Najczęściej w tym celu wybieramy wyjazd za granicę, np. do Niemiec. Głównie determinują nas wyższe zarobki, ale co za tym idzie wykwalifikowanie i chęć do pracy powinna być na bardzo wysokim poziomie. Obecnie zajmując się osobą starszą powinniśmy pamiętać, że nasza praca nie kończy się tylko na najważniejszych obowiązkach, takich jak przygotowanie posiłków, pomoc przy kąpieli czy robienie zastrzyków…
Żeby lepiej się czuć z naszym podopiecznym, konieczna jest także, a nawet przede wszystkim wspólna nic porozumienia i wzajemne zaufanie. Tego jednak nie zbudujemy tylko na zasadzie koniecznej pracy. Najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie tzw. wspólnego języka, czy zapewnienie osobie starszej odpowiedniej rozrywki, oczywiście w zależności od stanu zdrowia seniora.
Najważniejszym aspektem jest oczywiście zaplanowanie czasu wolnego w oparciu o potrzeby naszego podopiecznego. Czas wolny powinien być czasem radości dla seniora, kiedy zapomni o smutkach czy problemach zdrowotnych. Aktywności powinny być wybierane w taki sposób, by stan zdrowia na nie pozwalał. Najlepiej, jeśli jest to jego hobby lub marzenie, którego nigdy nie miał okazji zrealizować. Oczywiście często wystarczy krótki spacer do parku lub sklepu, by sprawić choć trochę radości seniorowi i pozwolić mu opuścić tzw. cztery ściany. Jeśli jego stan zdrowia jest zadowalający, można pozwolić sobie nawet na przejażdżkę rowerową, popularny ostatnimi czasy nordic walking czy pływanie, które świetnie wpływa na kondycję, mięśnie i stawy starszych, ale też i młodych osób.
Niestety, czasami stajemy w sytuacji, gdy czas wolny musi być spędzany tylko w domu, ponieważ aura albo zdrowie podopiecznego nie pozwala na inne aktywności. Wówczas warto zaopatrzyć się w krzyżówki, wszelkiego rodzaju łamigłówki i rebusy, książki, radio czy ulubione seriale seniora. Również dzięki zwyczajnej, codziennej rozmowie z podopiecznym, możemy wzajemnie wiele się od siebie nauczyć, a także poznać zróżnicowanie spojrzenia na świat dwóch różnych pokoleń. Warto pamiętać, że osoby starsze bardzo chętnie dzielą się z młodszym pokoleniem swoimi doświadczeniami, wspomnieniami i refleksjami.