Opieka nad osobą starszą to odpowiedzialna praca, wymagająca nie tylko ogromnego zaangażowania, ale także wiedzy ze strony opiekuna. Należy pamiętać, że poza momentami, kiedy senior odwdzięcza się pogodą ducha, radością, a często nawet miłością, jest również wiele momentów, w których musimy zachować się bardzo odpowiedzialnie, okazać wiele wyrozumiałości i zadbać o jak najlepszy stan naszego podopiecznego. Jednym z głównych elementów, by tak się stało, jest zachowanie odpowiedniej diety, biorąc pod uwagę spożywane leki.
Spożywane często przez osoby starsze w bardzo dużych ilościach mają niebagatelny wpływ na odżywianie. Biorąc pod uwagę, że statystycznie ponad 70% seniorów bierze leki, należy zatrzymać się nad tym tematem. Specyfika danego leku może bowiem wpływać niekorzystnie na łaknienie, zaburzać odczucie smaku, ale co najważniejsze, leki, na skutek współdziałania ze składnikami pokarmowymi, mogą zmniejszać ich wchłanianie.
Dobrym przykładem jest często stosowany przez osoby starsze inhibitor pompy protonowej, który znacznie obniża wchłanianie witamy B12, z kolei leki moczopędne obniżają wchłanianie witaminy B6 i kwasu foliowego, co z kolei niekorzystnie wpływa na krwinki czerwone. Równie źle na organizm oddziałuje wiele antybiotyków. Chociażby tetracykliny działają niekorzystnie na wchłanianie magnezu, wapnia i żelaza, czyli niezbędnych pierwiastków. Niepozorne z kolei salicylany, w postaci np. Aspiryny zwiększają wydalanie witaminy C, odpowiedzialnej za odporność seniora oraz zwiększają wydalanie żelaza, a także rozrzedzają krew, co jest bardzo istotne w przypadku przyjmowania leków przeciwzakrzepowych.
Poniższe przykłady dokładnie pokazują jakie spustoszenie w organizmie osoby starszej mogą wywołać leki. Jest to niezmiernie groźne szczególnie w podeszłym wieku. W związku z tym należy pamiętać o zbilansowanej diecie, która uzupełni wszelkie niedobory witamin. Ponadto warto przyswoić sobie kilka zasad, takich jak konieczność popijania wszelkich leków tylko i wyłącznie wodą, ponieważ inne napoje podczas integracji z lekiem mogą niekorzystnie na siebie wpływać, poprzez co działanie leku jest niewłaściwe. Równie ważna jest także zależność czasowa przyjmowanych leków, a posiłków. Zazwyczaj środki medyczne nie powinny być przyjmowane na pusty żołądek. Istnieją jednak wyjątki, kiedy to wchłanianie leku może zostać zaburzone właśnie za sprawą przyjętego posiłku. Wówczas należy skontaktować się z lekarzem, który nakreśli dokładny plan przyjmowania środków leczniczych.
Bardzo ważne, aby zawsze czytać ulotki wszystkich przyjmowanych leków przez seniora. Także tych z pozoru niegroźnych np. leków na przeziębienie, gdyż w połączeniu z innymi lekami mogą wywołać groźną reakcję organizmu.